Пројекат Европске уније „Бољи приступ правди за ИРЛ и повратнике” резултат је наставка заједничке подршке Владе Републике Србије и Европске уније (ЕУ) у заштити права интерно расељених лица (ИРЛ) и повратника на основу споразума о реадмисији, пружањем правне помоћи, а која се реализује од 2008. године. Корисници пројекта су интерно расељена лица и повратници из ЕУ, на основу одредби споразума о реадмисији између ЕУ и Србије. Пројекат промовише и штити њихова имовинска права пружањем информација, правних савета и друге стручне помоћи, укључујући и заступање ИРЛ пред судовима.
Рад адвоката и правних саветника координира пројекат, а све активности финансиране од стране Европске уније уз подршку Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије, која је главна корисничка институција и Комесаријата за избеглице и миграције.
Повратници и ИРЛ заинтересовани за подршку или информације о томе како да остваре своја права могу да контактирају пројекат на бесплатан број 0800 108 208.
У протекле две деценије интерно расељена лица и повратници из Европске уније на основу споразума о реадмисији суочавали су се са многобројним кршењима основних људских права, међу којима су бесправно одузимање или заузимање имовине, отежан приступ државним предузећима на Косову*, немогућност адекватног правног заступања и потешкоће у прибављању документације потребне за остваривање других права.
Право на бесплатну правну помоћ коју пружа овај пројекат остварују расељена лица или лица која полажу право на имовину на Косову* која због финансијске ситуације не могу да приуште правно заступање или која због ограниченог приступа правосуђу на Косову* не могу да остваре своје права, као и повратници у Србију на основу споразума о реадмисији. Њима је на располагању стручни тим који се састоји од адвоката, старијих правних саветника и млађих правних саветника. Помоћ коју пројекат пружа састоји се од давања правних савета, заступања странака на судовима у местима порекла, прибављања документације издате од стране државних институција у местима порекла, као и информисање угожених и оштећених о њиховим правима.
Пројекат реализује конзорцијум који предводи Нирас СР д.о.о.
*Овај назив је без прејудицирања статуса и у складу је са Резолуцијом Савета безбедности Уједињених нација 1244 и мишљењем Међународног суда правде о декларацији о независности Косова.