Канцеларија за правну помоћ

Пројекат Европске уније „Бољи приступ правди за ИРЛ  и повратнике” резултат је наставка заједничке подршке Владе Републике Србије и Европске уније (ЕУ) у заштити права интерно расељених лица (ИРЛ) и повратника на основу споразума о реадмисији, пружањем правне помоћи, а која се  реализује од 2008. године. Корисници пројекта су интерно расељена лица и повратници из ЕУ, на основу одредби споразума о реадмисији између ЕУ и Србије. Пројекат промовише и штити њихова имовинска права пружањем информација, правних савета и друге стручне помоћи, укључујући и заступање ИРЛ пред судовима.

Рад адвоката и правних саветника координира пројекат, а све активности финансиране од стране Европске уније уз подршку Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије, која је главна корисничка институција и Комесаријата за избеглице и миграције.

Повратници и ИРЛ заинтересовани за подршку или информације о томе како да остваре своја права могу да контактирају пројекат на бесплатан број 0800 108 208.

У протекле две деценије интерно расељена лица и повратници из Европске уније на основу споразума о реадмисији суочавали су се са многобројним кршењима основних људских права, међу којима су бесправно одузимање или заузимање имовине, отежан приступ државним предузећима на Косову*, немогућност адекватног правног заступања и потешкоће у прибављању документације потребне за остваривање других права.

Најмање 60.000 имовинских захтева везаних за расељавање Срба са Косова и Метохије од 1999. укључује захтеве Срба и других неалбанаца чија је имовина оштећена  уништена или нелегално заузета.

Право на бесплатну правну помоћ коју пружа овај пројекат остварују расељена лица или лица која полажу право на имовину на Косову* која због финансијске ситуације не могу да приуште правно заступање или која због ограниченог приступа правосуђу на Косову* не могу да остваре своје права, као и повратници у Србију на основу споразума о реадмисији.  Њима је на располагању стручни тим који се састоји од адвоката, старијих правних саветника и млађих правних саветника. Помоћ коју пројекат пружа састоји се од давања правних савета, заступања странака на судовима у местима порекла, прибављања документације издате од стране државних институција у местима порекла, као и информисање угожених и оштећених о њиховим правима.

Пројекат реализује конзорцијум који предводи Нирас СР д.о.о.

*Овај назив је без прејудицирања статуса и у складу је са Резолуцијом Савета безбедности Уједињених нација 1244 и мишљењем Међународног суда правде о декларацији о независности Косова.