Kancelarija za pravnu pomoć

Projekat Evropske unije „Bolji pristup pravdi za IRL  i povratnike” rezultat je nastavka zajedničke podrške Vlade Republike Srbije i Evropske unije (EU) u zaštiti prava interno raseljenih lica (IRL) i povratnika na osnovu sporazuma o readmisiji, pružanjem pravne pomoći, a koja se  realizuje od 2008. godine. Korisnici projekta su interno raseljena lica i povratnici iz EU, na osnovu odredbi sporazuma o readmisiji između EU i Srbije. Projekat promoviše i štiti njihova imovinska prava pružanjem informacija, pravnih saveta i druge stručne pomoći, uključujući i zastupanje IRL pred sudovima.

Rad advokata i pravnih savetnika koordinira projekat, a sve aktivnosti finansirane od strane Evropske unije uz podršku Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Republike Srbije, koja je glavna korisnička institucija i Komesarijata za izbeglice i migracije.

Povratnici i IRL zainteresovani za podršku ili informacije o tome kako da ostvare svoja prava mogu da kontaktiraju projekat na besplatan broj 0800 108 208.

U protekle dve decenije interno raseljena lica i povratnici iz Evropske unije na osnovu sporazuma o readmisiji suočavali su se sa mnogobrojnim kršenjima osnovnih ljudskih prava, među kojima su bespravno oduzimanje ili zauzimanje imovine, otežan pristup državnim preduzećima na Kosovu*, nemogućnost adekvatnog pravnog zastupanja i poteškoće u pribavljanju dokumentacije potrebne za ostvarivanje drugih prava.

Najmanje 60.000 imovinskih zahteva vezanih za raseljavanje Srba sa Kosova i Metohije od 1999. uključuje zahteve Srba i drugih nealbanaca čija je imovina oštećena, uništena ili nelegalno zauzeta.

Pravo na besplatnu pravnu pomoć koju pruža ovaj projekat ostvaruju raseljena lica ili lica koja polažu pravo na imovinu na Kosovu* koja zbog finansijske situacije ne mogu da priušte pravno zastupanje ili koja zbog ograničenog pristupa pravosuđu na Kosovu* ne mogu da ostvare svoje prava, kao i povratnici u Srbiju na osnovu sporazuma o readmisiji.  Njima je na raspolaganju stručni tim koji se sastoji od advokata, starijih pravnih savetnika i mlađih pravnih savetnika. Pomoć koju projekat pruža sastoji se od davanja pravnih saveta, zastupanja stranaka na sudovima u mestima porekla, pribavljanja dokumentacije izdate od strane državnih institucija u mestima porekla, kao i informisanje ugoženih i oštećenih o njihovim pravima.

Projekat realizuje konzorcijum koji predvodi Niras SR d.o.o.

*Ovaj naziv je bez prejudiciranja statusa i u skladu je sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.